01 July - 22:00
YLLI LIMANI - FOLIE
Yll Limani ka lindur më 24 shtator 1994 në një familje shqiptare në qytetin e Prishtinës, atëherë pjesë e RF të Jugosllavisë, Kosova e sotme.

Babai i tij, Mufail Limani, ishte anëtar i grupit shqiptar Minatori.

Debutimi publik i këngëtarit në këndim ishte në sezonin e parë të "The Voice of Albania" në vitin 2011, i ndjekur nga një paraqitje në edicionin e 9-të të konkursit muzikor shqiptar "Top Fest" në 2012.

Pas një ndërprerjeje prej tre vitesh, kënga e parë e Limanit si artist kryesor, "Single" me reperin kosovaro-shqiptar Gent Fatali, u publikua në janar 2015.

Këngëtari bëri paraqitjen e tij të parë në top 100 top-listën e Shqipërisë me "Pritëm se po vi" në korrik 2016, e cila debutoi dhe arriti kulmin në treshen e parë. Pas kësaj, transmetuesi shqiptar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), raportoi në nëntor 2016 se Limani u përzgjodh mes 25 konkurrentëve për të konkurruar në edicionin e 55-të të Festivali i Këngës në dhjetor me këngën "Shiu".[10][11] ][12] Duke përfunduar në vendin e tretë, singulli arriti në vendin e 34-të në Mars 2017 si rekordi i tij i dytë në Shqipëri.
Në korrik 2019, ai shënoi këngën e tij të dytë numër një me publikimin e "Nuk po kalojka", një bashkëpunim me kompozitorët shqiptarë Aida Baraku dhe Armend Rexhepagiqi së bashku.

Producenti maqedonas Darko Dimitrov.[14][15] Sunny Hill Festival në Prishtinë iu afrua Limanit një muaj më vonë dhe vazhdoi të performojë në skenën e përbashkët të festivalit me artistë të tjerë të mirënjohur, si Miley Cyrus, Calvin Harris dhe Dua Lipa.
Eventi ka përfunduar